top of page

כל מה שרציתם לדעת על בישול סבונים בשיטה החמה

נתקלתי ביצרני סבונים שמתהדרים שהם מכינים את הסבונים בתהליך קר, על מנת לשמר את האיכויות של השמנים שמהם עשויים הסבונים . בואו נבדוק מה עומד מאחורי אמירה זו והאם באמת הכנת סבונים בשיטה הקרה עדיפה על בישול סבונים:

סבונים טבעיים עשויים משמנים וחמאות שמחברים אותם עם תמיסה של סודה קאוסטית ומיים. לבשל שמנים וחמאות נשמע לא טוב . הרי חימום הורס את הערכים הטובים של השמן .

באופן עקרוני זה נכון מאד: שמנים המופקים בכבישה קרה הם האיכותיים ביותר ורק אותם נרצה לקנות אם בריאותנו חשובה לנו.

יחד עם זאת חשוב להבין שהכנת סבונים זה לא תהליך של כבישה . אנחנו לא מפיקים שמנים, אנחנו קונים אותם כבר לאחר ההפקה ומעבירים אותם תהליך של סיבון, שזה תהליך שונה לגמרי מכבישה . בפני יצרני הסבונים הטבעיים עומדת השאלה אם לרכוש שמנים בכבישה קרה או שמנים שעברו תהליך של זיקוק בחימום או בכימיקלים על מנת להפיק מהם כמה שיותר חומר. התפיסה שלי על הכנת סבונים היא שלמרות שסבון הוא מוצר נשטף, כדאי להשתמש בשמנים בכבישה קרה במידת האפשר, למרות שהם הרבה! יותר יקרים. גם כי זיקוק שמנים יכול להיות בעזרת כימיקלים מזיקים וגם כי תעשיית זיקוק השמנים לא בכבישה קרה היא לא תעשיה שנרצה לעודד אותה . ובעיקר כי שמנים בכבישה קרה הם הכי איכותיים והכי מפוקחים.  אם משתמשים בשמנים לא בכבישה קרה (שזה ברוב המקרים הסיפור בסבונים בעבודת יד), איזו משמעות יש להתהדר בכך שהסבון הוכן ב"תהליך קר" , אם ממילא השמנים עברו זיקוק בחום גבוה ?! סבונים שעשויים בשיטה החמה, הם הסבונים הכי איכותיים ומפנקים, ברוב המקרים, לדעתי, אסביר:

בתהליך הכנת הסבון הטבעי מפגישים את השמנים והחמאות המומסות עם תמיסה של סודה קאוסטית ומים, מה שאומר שמפגישים את החומרים עם PH מאד גבוה, המאיים "לאכול" כל דבר טוב שנכנס לסבון, כולל צמחי תועלת, ריחות וצבעים טבעיים ועוד ... השאיפה שלי היא להכין סבונים שהחומרים בהם נשמרו כמה שיותר במצב הגולמי שלהם, על מנת שהלקוחות שלי באמת יוכלו להנות מהתועלות של החומרים הטבעיים המשובחים והיקרים מהם עשויים הסבונים . לכן שלימדתי את עצמי להכין סבונים טבעיים, היה לי חשוב להתנסות בכל השיטות והטכניקות האפשריות על מנת להשיג את המטרה הזאת , שהיא היתה ועדיין מטרה בין החשובות שלי בעסק . (התחלתי להכין סבונים כי רציתי להכין לעצמי את כל הקוסמטיקה מהחומרים הכי טובים וטבעיים שיש) . לאחר שניסיתי הרבה טכניקות, את השיטה החמה אהבתי הכי הרבה, אסביר מדוע : לסבונים העשויים בשיטה הקרה לוקח שעות עד ימים מרגע המפגש של השמנים עם הסודה קאוסטית עד שה PH מתאזן. ולכן שמכינים אותם הרבה ממה שמכניסים לתוך הסבונים לא נשמר במצב האידיאלי שלו . בסבונים בשיטה החמה מטרת הבישול היא לנטרל את הסודה קאוסטית בתוך זמן קצר . נותנים לסודה קאוסטית "להתגלח" על השמנים הבסיסיים וחלק מהשמנים שומרים לסוף כשהבסיסות של הסבון כבר יורדת הרבה . כך "למשל, אני שומרת לסוף את החמאת שיאה האורגנית הגולמית ומוסיפה אותה רק שהסבון כבר מוכן, בסוף הבישול . החמאת שיאה שהוספתי בסוף כבר לא תהפוך לסבון, כי לסודה קאוסטית כבר אין כח להפוך אותה לסבון , אלא נשארת חופשיה בסבון וזה מה שעושה את הסבון למפנק ביותר, עם הרבה לחות וקצף עשיר . ככל הניתן אני שומרת חומרים לסוף כגון את השמן המפ האורגני בכבישה קרה, מני צמחים, מולסה ועוד ועוד . סוף הבישול שהסבון כבר מוכן זה שלב הפינוקים של הסבון .

למרות כל זאת אני מפעילה שיקול דעת וחלק מהסבונים שלי אני כן מכינה בשיטה הקרה, שמה שמנחה את הבחירה שלי זה מה מתאים לסבון הספציפי. לדוגמה : סבון שיאה וחלב קוקוס (אחד המבוקשים שלי ביותר) אני מכינה בשיטה הקרה, למה ? פשוט מאד כי אני שמה כמות כל כך גדולה של שיאה אורגנית גולמית (20% מכמות השמנים) וחלב קוקוס שאי אפשר להשאיר לסוף כמות כל כך גדולה. בנוסף, לדעתי, לא מבשלים סבוני חלב, זה פשוט לא לעניין . סבון שיאה וחלב קוקוס הוא התחליף הטבעוני שלי לסבון חלב עיזים ומכיל המון חלב קוקוס, אין מצב שאני אבשל אותו . אותו דבר סבון המפ - 20% מכמות השמנים שמן המפ אורגני בכבישה קרה, אני לא רואה לנכון לבשל כמות כל כך גדולה של שמן כל כך משובח . ואכן כל מי שהשתמש בסבון או בשמפו המפ שלי יודע שהוא מרגיש כמו למרוח שמן המפ על הגוף , רק בלי השומניות. סיטואציה נוספת שאני מכינה סבונים דווקא בשיטה הקרה היא סבונים שקונים אותם לרוב למתנות . יש לי אחוז לא מבוטל של לקוחות שקונים את הסבונים שלי למתנות וחשוב להם שהם יראו גם יפים, קשה להשיג תוצאה אסטטית מרשימה עם סבונים בשיטה החמה .

אני ממש ממליצה בחום למי שחשוב להבין את הנושא הזה להיכנס לערוץ יו טיוב שלי, שם אני מדגימה בכמה סרטונים איך אני מבשלת את הסבונים ומסבירה תוך כדי . הסרטון שלי שאני מחשיבה לסרטון הטוב ביותר שעשיתי מדבר בדיוק על זה : סבון לבנדר שיבולת שועל .

אני מודעת לזה שזה נושא מורכב להבין אותו, גם לי היה מורכב להסביר אותו. אבל טרחתי לעשות כן בגלל שרציתי להסביר שמי שמתהדר שהסבון שלו הוכן ב"תהליך קר" יש הרבה דברים בסבונאות שהוא לא מבין לעומק, או מבין ולא רוצה שהלקוחות יבינו, מטעמי שיווק .Comments


bottom of page